☰ Lewe Menu Prawe Menu ☰
Urząd Gminy Dzierżoniów
Herb Urząd Gminy Dzierżoniów

Wtorek 20.08.2019

A A A A
A A+ A++
zaawansowane

Zespoły muzyczne


Zespół Śpiewaczy „SENIOR”

Zespół „SENIOR” rozpoczął swoją działalność kulturalną w roku 1971 jako Chór „Piławianki” w roku 1992 zmienił nazwę na Zespół Śpiewaczy „SENIOR” z Piławy Dolnej.

Jest to zespół o charakterze chóru mieszanego - czterogłosowego. Repertuar zespołu składa się głównie z pieśni ludowych dawnych, z różnych regionów polski, z pieśni o morzu, pieśni partyzanckich, patriotycznych, żołnierskich, a także pieśni religijnych. Od początku działalności zespół brał udział w wielu krajowych festiwalach między innymi
w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie, Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Partyzanckich i Żołnierskich w Kraśniku oraz festiwalach pieśni chóralnych.

Na festiwalach tych zdobywał wiele wyróżnień i nagród jednak dla zespołu najcenniejszą nagrodą jest trzykrotny tytuł LAUREATA otrzymany na Ogólnopolskich Spotkaniach Grup Śpiewaczych w Szprotawie w roku 1998,1999, 2000.

Zespół działa pod kierownictwem pana Józefa Flisa a kierownikiem artystycznym jest pan Kazimierz Krawczyk..


Zespół Pieśni i Tańca Górali Czadeckich „POIANA”

Zespół Pieśni i Tańca Górali Czadeckich „POIANA” z Piławy Dolnej jest najstarszym zespołem w Polsce kultywującym tradycje Górali Czadeckich. Powstał 1958 r. dzięki ogromnej potrzebie Polaków zamieszkałych niegdyś na Bukowinie, którzy po prawie dwustu letnim pobycie na obczyźnie powrócili do Ojczyzny.

Pomimo przeniesienia do Poiany Micului w Rumuni nigdy nie zapomnieli o swoim polskim pochodzeniu. Po drugiej wojnie światowej osiedleni zostali w całym kraju. Duża grupa zamieszkała na Dolnym Śląsku. Zachowali odrębność swojej mowy, ubioru
i obyczajów.

Zespół przez ponad czterdzieści lat sławi kulturę Górali Czadeckich. Wielokrotnie występował w kraju i za granicą. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienie. Wśród nich nagrodę im. Oskara Kolberta przyznana przez Ministerstwo Kultury w 1989 r. oraz tytuł NOMINANTA w V edycji Dolnośląski Klucz Sukcesu w 2001 r.

Obecnie zespół działa pod kierownictwem pana Maksymiliana Juraszka
a kierownikiem artystycznym jest pan Leszek Orczyk.


Chór Ludowy „Macieje”

Chór Ludowy „Macieje” z Ostroszowic powstał 1962 r. założycielem był nieodżałowany po dzień dzisiejszy twórca i animator kultury wsi Ostroszowice, Kultury Dolnego Śląska a nawet można stwierdzić z całą stanowczością, kultury Ziem Odzyskanych śp. Pan Paweł Bas. Chór wielokrotnie występował w kraju i za granicą. Zdobywał nagrody
i wyróżnienia na różnego rodzaju festiwalach i przeglądach artystycznych, chociażby wspomnieć o przeglądach „WAZA” gdzie niejednokrotnie zdobywał pierwsze miejsce.
Lata świetności chóru trwały do lat osiemdziesiątych gdzie po okresie transformacji ustrojowej rozpoczął się okres marazmu kulturowego.

W 1991 r. został reaktywowany i działa do dnia dzisiejszego pod kierownictwem artystycznym pana Wojciecha Klausa.


Dziecięcy Zespół Wokalny „BARKA”

Pierwszą piosenkę którą zaśpiewali nosiła tytuł „barka” i od tytułu tej piosenki wywodzi się jego nazwa „BARKA” Dziecięcy Zespół Wokalny z Ostroszowic powstał 2001r. pod kierownictwem artystycznym pana Wojciecha Klausa i opieką pedagogiczną pani Iwony Cebulskiej nauczyciela z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Ostroszowicach.

Pomimo krótkiego istnienia zespołu „Barka” brała już udział w wielu lokalnych uroczystościach organizowanych w Ostroszowicach i na terenie Gminy Dzierżoniów.
Wytworzył:
Udostępnił:
Agnieszka Staniec
(2007-04-03 14:50:56)
Ostatnio zmodyfikował:
Agnieszka Staniec
(2007-04-03 14:53:37)
 
 
ilość odwiedzin: 2127613

Biuletyn Informacji Publicznej wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

X